Kaip pasirinkti tinkamus profesionalus

Istorija iš kliento lūpų:

Pamokos, kurias išmokau apie namų šiltinimą ekovata

Vieną dieną apsižiūrėjau, kad turiu kelis atliekamus eurus ir laisvo laiko, todėl nusprendžiau savo namų palėpę apšiltinti ekovata. Paskambinau licenzijuotai, šiltinimo darbus atliekančiai kompanijai, apie kurią internete radau nemažai gerų atsiliepimų, ir pasikviečiau juos sudaryti man sąmatą. Ar įmanoma suklysti? Nustebau, kai į namus prisistatė jau juos pasiruošę apšiltinti darbininkai su visa įranga ir medžiagomis. Šie pareiškė, kad mano palėpė atrodė pakankamai paruošta šiltinimui jau šiandien. Net ir ant visų joje esančių dalykų: žiurkių išmatų, pasenusių šiltinimo medžiagų, šiukšlių ir per 50 metų prisikaupusių dulkių. Kelis kartus perklausiau ar taip galima, ir jie mane patikino, kad taip.

Ekovatą sudaro smulkintos purios popieriaus atraižos, kurios yra prisotinamos įvairių chemikalų, sumažinančių graužikų, pelėsio ir gaisro riziką. Darbininkas, su kuriuo kalbėjau teigė, jog jų naudojamos medžiagos yra nekenksmingos ir, jog jie gali sumažinti apšiltinimo metu kylančių dulkių kiekį supurkšdami vatą vandeniu. Man tai pasirodė protinga. Darbai buvo baigti per valandą ir po jos aš jau gėrėjausi apie 25 centimetrų storio ekovatos sluoksniu. Pasisekė, naiviai pagalvojau.

 

Išvykus darbininkams, namuose jautėsi stiprus kvapas. Jis buvo juntamas net išėjus į namo kiemą. Jie pasakė, kad jis turėtų dingti per dieną, daugiausiai dvi. Po kelių dienų, kai kvapas vis dar neišgaravo, paskambinęs gavau atsakymą, kad ilgiausiai kvapas gali tvyroti savaitę. Mane patikino, kad medžiagos, kuriomis kvėpuoju yra nekenksmingos ir todėl nereikėtų jaudintis.

 

Praėjus maždaug savaitei aš kasdien vis dar gyvenau su negyvos žuvies kvapu, ir man pasidarė bloga. Pakartotinai skambinau šiltinimo darbus atlikusiai įmonei. Akivaizdžiai pavargę nuo mano skambučių ir gerokai susierzinę, jie man pasakė, kad mano palėpėje turbūt yra plyšių einančių į gyvenamąją namo dalį. Plyšių? Kodėl pirmą kartą apie tai išgirdau po namų apšiltinimo?

 

Laikui bėgant man darėsi vis prasčiau – trūko oro, skaudėjo krūtinės ląstą ir vis dažniau pasireikšdavo astmos priepuoliai. Kvapas nepraėjo apie 5 savaites. Mano sveikata galų gale net sutrukdė man eiti į darbą. Žinojau, kad kažkas yra ne taip. Po 7 savaičių išsikrausčiau iš savo namų ir pradėjau savo mėgėjiškus detektyvo darbus internete.

 

Finale aš paskambinau minėtosios ekovatos rūšies gamintojui ir papasakojau apie savo problemą. Jie labai draugiškai paaiškino, kad būtent mano namų šiltinime naudotos ekovatos negalima purkšti vandeniu. Iš mano vaizdingo kvapo atpasakojimo jie nustatė, jog vata tikriausiai skleidžia amonio sulfatą. Jie man pateikė medžiagų saugumo atmintinę, kurioje aprašomi insuliacinėse medžiagose naudojami chemikalai. Pasirodo, jog sušlapinę vatą, darbus atlikusi kompanija sukėlė nemažą pavojų mano sveikatai. Amonio sulfatas yra viršutinių kvėpavimo takų dirgiklis. Nepaisant to, 5 savaičių bėgyje man nuolat buvo kartojama, kad kvėpuoju nekenksmingomis medžiagomis ir tereikia palaukti, kol kvapas praeis.

 

Kuomet savo banke užginčijau nuo kreditinės kortelės nuskaičiuotą sumą, sumokėtą už apšiltinimo darbus, sulaukiau skambučio. Darbų vykdytojas teigė, jog tikriausiai gavo ne tą vatos tipą, kurį buvo užsakęs iš gamintojo, kadangi neva gavo nemažai skundų iš klientų. Jis visiškai mane ignoravo, kai jam pasakiau, jog ant etiketės buvo parašyta „įpūsti tik sausuoju būdu“. Esą, jie nuolat supurškia šį vatos tipą vandeniu. Jis patikino mane, kad ateityje jie kreips žymiai daugiau dėmesio į klientus, besiskundžiantiems dėl kvapo.

 

Per šią patirtį, sužinojau gan daug naudingų dalykų apie ekovatą ir šiltinimo darbus:

 

  • Dar prieš skambinant šiltinimo įmonei, patikrinkite ar jūsų palėpėje nėra sulūžusių, įplyšusių, pasenusių ar kitaip pažeistų oro kanalų. Jeigu reikia, juos pakeiskite arba sutaisykite. Patikrinkite ar palėpėje nėra plyšių į namo vidų. Šie gali būti prie krosnies ir vonios kambario/virtuvės ventiliacijos angų išėjimo, ar elektros laidų ir vamzdžių. Jeigu turite garažo priestatą, pasirūpinkite, kad jis būtų tinkamai atskirtas nuo palėpės. Pašalinkite bet kokias pašalines šiukšles ir užtaisykite skyles, per kurias graužikai gali patekti į jūsų namą ar jo sienas.
  • Nepatikėkite šiltinimo įmonei atsakomybės apsaugoti jūsų nuo bet kokių kenksmingų faktorių galų gale tuo pasirūpinti turite ir patys.
  • Prieš šiltinimo darbus, išsiaiškinkite ekovatos gamintojo pavadinimą ir produkto kodą. Nueikite į gamintojo puslapį ir perskaitykite jums aktualią informaciją šiltinimo medžiagų saugumo atmintinėje. Taip sužinosite apie ekovatoje esančius chemikalus ir kaip nuo jų apsisaugoti, taip pat taisykles, kaip ji turėtų būti įpučiama.
  • Paprašykite darbininkų, kad jums parodytų naudojamos ekovatos mėginį ir jį pauostykite. Ji turėtų būti bekvapė. Gali šiek tiek atsiduoti laikraščiais, bet tik todėl, kad ji yra iš jų pagaminta. Turėkite omenyje, kad yra skirtingų rūšių ekovatos: vieni tipai gali būti prisotinti įvairių chemikalų, kiti tik boratų. Vieni tipai gali būti įpučiami naudojant vandenį, kiti ne.
  • Įsitikinkite, kad darbininkai vykdo šiltinimo darbus pagal taisykles, nurodytas ant produkto etiketės. Neleiskite jiems su produktu naudoti vandens, jeigu ant etiketės parašyta, jog taip daryti negalima. Bėkite nuo darbininkų, kurie jus patikina, kad nuolat naudoja metodus, neatitinkančius šiltinimo instrukcijų.
  • Naudojant įpučiamąją ekovatą, turėkite omenyje, kad ji labai dulka. Kiekvieną kart nuėjus į palėpę išlysite aplipę ekovata.
  • Įsitikinkite, kad ekovatos sluoksnis nedengtų šviesos, elektros instaliacijų ar priėjimo prie krosnies. Taip išvengsite gaisro rizikos. Palėpės ventiliacinės angos ir gembės taip pat turėtų būti paliktos atviros: 

Daugiau informacijos apie tinkamą palėpės paruošimą rasite čia:

http://cellulose.org/GreenestInsulation/2012/10/08/cellulose-insulation-install-starts-with-right-preparation/

 

 

  • Nors darbininkai teigs, kad vykstant apšiltinimo darbams galite būti namuose, rekomenduoju išeiti į gryną orą. Blogiausiu atveju būkite gerai vėdinamame kambaryje. Pasibaigus darbams, porai dienų palikite atidarytus langus, kad namai gerai išsivėdintų.
  • Svarbiausias patarimas jeigu jaučiate stiprų chemikalų kvapą, kuris namuose tvyro daugiau nei porą dienų pašalinkite ekovatos sluoksnį, arba pasikvieskite specialistą, galintį nustatyti kas šį kvapą skleidžia. Jeigu nusprendėte iš savo palėpės ekovatą pašalinti, pasirūpinkite, kad šiuos darbus atliktų įmonė, kuri saugiai izoliuos visas jūsų ventiliacines angas, šviesas ir vamzdžius, taip pasirūpinant, kad medžiagų dulkės nepatektų į gyvenamąją jūsų namo erdvę.
  • Ir paskutinis patarimas neskubėkite. Perskaitykite visą jums aktualią informaciją ir laikykitės instrukcijų. Ekovata yra puikus ir pigus būdas apšiltinti namus, tik įsitikinkite, kad darote tai teisingai.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *