Apšiltinimo ekovata pagrindai

Degumas, garso izoliacija ir kt.

Kuomet šiltiname sienas ar palėpę, yra didelis šansas, kad tai darysime su ekovata. Iš ko ji padaryta? Kodėl šiltiname biriaisiais termoizoliaciniais gaminiais, o ne stiklo vatos plokštėmis? Ir svarbiausia, ar ekovata sukelia gaisro riziką?

Ekovata iš esmės yra popierius

Nors šiltinimas ekovata yra naudojamas jau daugelį metų, labiau išsivysčiusiose šalyse šis būdas paplito tik 1970-aisiais. Ekovata yra gaminama iš daugelio augalinių šaltinių, bet dažniausiai tai yra perdirbti laikraščiai, kartonas, biuro popierius ir kita makulatūra.

Kas yra birioji celiuliozė?

Yra keletas celiuliozės apšiltinimo produktų rūšių, tačiau dažniausiai naudojamas tipas yra birioji celiuliozė, t. y. ekovata. Naudojant specialią žarną, ekovata yra įpučiama į palėpę arba sienų ertmes (išgręžiant specialias skyles patekimui į vidų). Ekovatos nereikia slėgti – per laiką jai leidžiama susigulėti.

Ar šiltinimas popieriaus produktais nesukelia gaisro rizikos?

Neapdirbtas popierius turi labai degių savybių. Tačiau apdirbant celiuliozę ji yra prisotinama boratų, kurie cheminėmis savybėmis priklauso pirmajai ugnies slopintojų klasei. Pirmoji klasė apima paprastąsias degiąsias medžiagas, kaip popierius ar medis, kai tuo tarpu antroji klasė apima tokias medžiagas kaip degieji skysčiai, taukai, benzinas, nafta ir t.t.

Kaip demonstraciją parodančią ekovatos ugnį slopinančias savybes, galėtume suvirinimo aparatu kaitinant išlenkti centą esantį ant 5 centimetrų sluoksnio ekovatos jūsų rankoje. Tai parodo du dalykus:

Nors centas išsilenks, ekovata paradonuos ir apanglės, bet neužsidegs atvira liepsna.
Jūsų ranka, kuri yra tik po 5 centimetrais ekovatos, liks izoliuota nuo karščio.

Ekovatos laidumas šilumai

Birioji ekovata labai gerai sulaiko šilumą, jos šilumos laidumo koeficientas yra λ = 0,0377 W/mK. Stiklo vata šiek tiek perspjauna šį rodiklį, kadangi jos plokštės ir rulonai pilniau užpildo sienų ertmes, kam reikalingas visiškas fizinis jų prieinamumas.

Birioji ekovata prieš drėgmę, vabzdžius ir graužikus

Nei vienas iš lanksčiųjų termoizoliacijos būdų puikiai neatsilaiko prieš drėgmę. Laimėtojai šioje srityje yra purškiamos termoputos arba putplasčio lapai. Stiklo vata taip pat yra laikoma geresniu variantu nei ekovata, kadangi ji yra ne taip linkusi gerti drėgmę. Bet dėl savo didelio tankio ji gali laikyti drėgmę ilgą laiką, taip sudarant sąlygas pelėsiui.

Ekovata kaupia daugiau drėgmės ir ją laiko ilgą laiką, kol išdžiūna. Kaip žinia, drėgmė stipriai paveikia šilumos laidumą.

Ekovata puikiai laikosi prieš vabzdžius ir graužikus, kadangi yra prisotinta boratų.

Kiek ekologiška yra ekovata?

Kalbant apie celiuliozę, ekologiškumas yra diskutuotinas reikalas. Viena vertus, 85 jos procentus sudaro perdirbtos medžiagos. Kita vertus, likę 15 procentų, kuriuos sudaro boratai, kelia dvejonių, kadangi ši dalis yra gauta cheminių procesų būdu. Stiklo vatos apšiltinimo gaminiuose taip pat galimas perdirbtų medžiagų panaudojimas.

Kuriuos gaminius naudoti: ekovatą ar stiklo vatą?

Kuomet sienos jau yra uždaros (nėra atviro priėjimo prie ertmės), dažnai nėra pasirinkimo ką naudoti. Nebent jūsų remontas reikalauja atverti sienas, jums reikės naudoti įpučiamąją ekovatą. Esant atviroms sienoms, greičiausiai naudosite stiklo vatos rulonus. Purškiamos termoputos taip pat po truputį tampa vienu mėgstamiausių namų šiltinimo būdu. Apšiltinant palėpę, sijos dažniausiai yra atviros ir prieinamos, tačiau, dėl tokių kliūčių kaip laidai (arba tiesiog dėl pačio proceso paprastumo) yra pasirenkamas šiltinimas ekovata.

Daugiau apie apšiltinimo medžiagų palyginimus skaitykite čia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *